Contacts

Officers Roster
2020 - 2021
Officer Name Phone E-mail
President Eric Martz, PE (717) 516-7595 E-mail Eric
First Vice President Tim Bolden, PE (717) 612-9880 E-mail Tim
Second Vice President Jason Hursh, PE (717) 824-4618 E-mail Jason
Immediate Past President Bradley J. Heigel, PE (717) 939-9551 E-mail Bradley
Treasurer Gene Chabak (717) 985-8072 E-mail Gene
Assistant Treasurer W. Andrew Bitner, PE, PLS (717) 319-0009 E-mail Andrew
Section Administrator Nicholas Vereb (717) 221-2078 E-mail Nicholas
Secretary Robert J. Leonard, PE (717)-766-1741 E-mail Robert
Regional Director Paul E. McNamee, PE (717) 691-1340 E-mail Paul
Director - 1 Year Jeffrey P. Griffiths, PE (717) 831-7263 E-mail Jeffrey
Director - 1 Year Kyle Rankin, PE (717) 795-4666 E-mail Kyle
Director - 1 Year Curtis Sanno, PE (717) 961-5075 E-mail Curtis
Director - 1 Year Alan R. Williamson, PE (717) 831-7284 E-mail Alan
Director - 1 Year Jeremy Wyland, PE (717) 516-3159 E-mail Jeremy
Director - 2 Year Dan Giles, PE (717) 516-3147 E-mail Dan
Director - 2 Year Suzanne Hoffer, PE (717) 220-0011 E-mail Suzanne
Director - 2 Year Danielle King, PE (717) 980-2402 E-mail Danielle
Director - 2 Year Kevin Scheurich, PE (717) 831-7213 E-mail Kevin
Director - 2 Year David Snively, Jr., PE (717) 697-2373 E-mail David
Director - 3 Year Chad Decker, PE (717) 732-8576 E-mail Chad
Director - 3 Year Chris Drda, PE (717) 787-8188 E-mail Chris
Director - 3 Year Mark Greenholt, PE (717) 886-5320 E-mail Mark
Director - 3 Year Patrick Kelly (717) 916-1190 E-mail Patrick
Director - 3 Year Chris Messner, PE (570) 880-7345 E-mail Chris

 

Committee & Subcommittees
2020 – 2021
(For Officers Roster See Above)
Committee / Subcommittee Committee / Subcommittee Chairperson Committee / Subcommittee Vice-Chairperson Other Committee/ Subcommittee Members
A. Administration & Operations Committee President First Vice President Secretary
Section Administrator
Administration Subcommittee Section Administrator    
Constitution & Bylaws Subcommittee President Jason Hursh, PE Paul McNamee, PE
Archiving Files/Historian Subcommittee Mark Greenholt, PE    
ASHE National Liaison Subcommittee Regional Director    
Ethics & Practices Subcommittee Immediate Past President David Snively, Jr., PE  
PDH Coordinator Subcommittee Chad Decker, PE    
       
B. Finance & Audit Committee Treasurer Assistant Treasurer  
Finance Subcommittee Treasurer Assistant Treasurer  
Audit Subcommittee President First Vice President W. Andrew Bitner, PE, PLS
Gene Chabak
Nicholas Vereb
Beatrice Walters
Budget Subcommittee Section Administrator First Vice President Second Vice President
Eric Martz, PE
Gene Chabak
       
C. Program & Professional Development Committee First Vice President Second Vice President  
Lunch/Dinner Program Subcommittee First Vice President Second Vice President David Snively, Jr., PE

ASHE/PennDOT Conference Subcommittee

Douglas George, PE Sandy Basehore Jennifer Hendricks
Nominating Subcommittee Immediate Past President    
STIC
(State Transportation Innovation Council)
John A. Rautzahn, PE Jason Hursh, PE  
       
D. Scholarship & Student Development Committee  Second Vice President    
Scholarship Subcommittee Second Vice President Kevin Scheurich, PE Robert Barton, Jr., PE
W. Drew Bitner, PE, PLS
Paul McNamee, PE
Student Development Subcommittee Jeremy Wyland, PE    
Educational Events Subcommittee Steve Roman, PE, PTOE    
       
E. Public Relations Committee Kyle Rankin, PE, CBSI Tim Bolden, PE  
Photo Contest Subcommittee Tim Bolden, PE Curtis Sanno, PE, CBSI Kyle Rankin, PE, CBSI
Engineers Week & Awards Subcommittee President First Vice President Chris Drda, PE
Bradley Heigel, PE
Adopt-A-Highway Subcommittee Kyle Rankin, PE, CBSI Mark Greenholt, PE  
Charity Events Subcommittee Suzanne Hoffer, PE Mark Greenholt, PE Chris Messner, PE
Century Club Rob Yanosky, PE, PTOE, MSTE Eric Martz, PE  
       
F. Membership Committee Kevin Scheurich, PE Alan Williamson, PE  
Member Social Subcommittee Curtis Sanno, PE, CBSI Alan Williamson, PE  
Contractor/Government Involvement Subcommittee Paul McNamee, PE Sandy Basehore  
Membership Development Subcommittee Chris Drda, PE Kevin Scheurich, PE  
       
G. Legislative & Government Affairs Committee Paul McNamee, PE Bradley Heigel, PE  
Advocacy Subcommittee Paul McNamee, PE    
Legislative Tracking Subcommittee Paul McNamee, PE Bradley Heigel, PE  
       
H. Communications Committee Fahwad Ahmed, PE Eric Martz, PE  
Technical Subcommittee Curtis Sanno, PE, CBSI    
Awards & Recognition Subcommittee Immediate Past President Paul McNamee, PE  
Website Subcommittee Jeffrey Griffiths, PE Jere Sweigart, PE  
Profile Subcommittee Fahwad Ahmed, PE    
       
I. Fellowship Committee Jeremy Wyland, PE Danielle King, PE  
Golf Outing Subcommittee Douglas George, PE Dan Giles, PE  
Picnic Subcommittee Jeffrey Griffiths, PE Suzanne Hoffer, PE W. Andrew Bitner, PE, PLS
Lunch/Dinner Coordination Subcommittee Jeremy Wyland, PE Suzanne Hoffer, PE Kyle Rankin, PE, CBSI
       
J. Awards Committee Paul McNamee, PE Dan Giles, PE  
Section Project of the Year Subcommittee Paul McNamee, PE Dan Giles, PE  
National Project of the Year Subcommittee Paul McNamee, PE Suzanne Hoffer, PE Kyle Rankin, PE, CBSI

Mailing Address:
ASHE Harrisburg Section
PO Box 322
Camp Hill, PA 17011-0322

Back to top